Vonalkód-alapok

A kódolás évszázadok óta foglalkoztatja az emberiséget. Elsősorban titkosítás jelleggel, de a XX. században már az információk, adatok tárolásának egyszerűsítésére, helyfoglalásuk csökkentésére, leolvashatóságuk és kikereshetőségük meggyorsítására is születtek törekvések. A számítógépek, a technika fejlődésével eljött a vonalkódok ideje, melyek mindezt megvalósíthatják.

A hagyományos vonalkódokkal mindenki nap mint nap találkozhat például áruházakban. Közel 60 éves múltra tekintenek vissza. Kezdetben vasúti kocsik, postai szállítmányok jelölésére használták. 1974-től vezették be áruk azonosítására is. Ezek 13 számjegynyi adatot tudnak tárolni. Az első három szám a gyártási országot kódolja, 4-12. számjegyig a gyártással kapcsolatos információkat tartalmazza, és a 13. számjegy egy speciális algoritmus alapján adódik az előző számsorozatból. Több variánsa létezik, melyekkel szöveget is kódolnak. Ezek általában valamely vállalat belső kódolásai (egyezményes alapokkal). Az ilyen kódokat egy dimenziósnak szokták nevezni, mivel egy irányból olvasható (bár már több alkalmazást is fejlesztettek a kétirányú leolvasáshoz, a neve mégis megmaradt).

De az adatok mennyisége egyre csak nőtt és nő. A nagyobb adathalmaz kódolásához az 1990-es években fejlesztették ki az úgynevezett

két dimenziós (2D)

kódokat. Céljuk már nem a minél biztosabb leolvasás, hanem a nagyobb kapacitás, gyorsan, messzebbről is le lehessen olvasni, kis méretben is ki lehessen nyomtatni. Ehhez mindenképpen szükséges volt a leolvasó eszközök fejlődése is. Itt is az ipar vezette be használatukat először és rengeteg változatot fejlesztettek ki. Ha körbenéztek, több helyen is találhattok már 2D-s kódokat: a BKV bérleten a bankszámla kivonaton, ...

Az egyik legelterjedtebb formája a

QR kód

Talán a legelterjedtebb és legfelkapottabb kódot 1990-es évek közepén fejlesztette ki a japán Denso-Wave cég. A QR kód nyílt szabvány (ISO), használata ingyenes! A szabadalmi jogokat a Denso Wave cég fenntartja.

Nevét a Quick Response (gyors válasz) rövidítésből kapta utalva a gyors felismerhetőségre és visszafejthetőségre. A QR kód 7000 számot és 4300 alfanumerikus karaktert illetve weboldalak címeit (URL), nagy terjedelmű szöveget és telefonszámokat is képes tárolni, bármilyen nyelven. Négy speciális ponttal rendelkezik: a három sarkában egy-egy „bulls-eye”, melyek a leolvasási irányt jelölik és egy kisebb, negyedik a jobb alsó saroktól beljebb, mely a pozicionálásban segít. Így megdöntve, gyűrve is nagyobb biztonsággal és gyorsabban leolvasható a kód.

További információkat találhattok a

Pár szó a használatáról.

Generálás

Ma már több weboldalon nyílik lehetőség arra, hogy QR kódokat generáljunk. Egyszerűen megadjuk az információt és visszakapjuk képként a kódot. Természetesen letölthető és telepíthető generáló alkalmazásokkal is találkozhatunk.

Legismertebb oldalak:

Open source QR code library

Leolvasás, dekódolás

Ahhoz, hogy leolvashassunk (és értelmezzünk) egy kódot, egy kódolvasó alkalmazás telepítésére van szükség. Ilyen alkalmazások léteznek mobiltelefonra, de számítógépekre is.

Legnépszerűbb QR kód olvasó programok:

QR kód olvasó programok számítógépekre:

Telepítés után, már csak el kell indítanunk az alkalmazást, a kamera elé tartani a QR kódot (vagy fordítva: a QR kód elé a kamerát) és a szoftver gondoskodik a beolvasásról és megfejtésről.

Miért is?

Az már a leírásokból kiderült, hogy rövidíthetünk, kódolhatunk információkat. Gondoljatok csak arra, ha egy hosszabb URL-t kell megjegyeznetek, vagy bepötyögnötök jobb esetben a számítógép billentyűzetén, rosszabb esetben a mobilod gombjain. Mennyivel egyszerűbb „lefotózni”, vagy előhívni (helytől függetlenül bárhol) egy képet, illetve az ezzel mentett információt.

További lehetőségeket, ötleteket és felhasználást találhattok az Oktatásban oldalon.